łazienka
Oświetlenie łazienka

Oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wystroju łazienki. Zwłaszcza, jeśli nie mamy w tym wnętrzu okien.

Aranżacja łazienki oświetleniem stoi. I warto podczas projektowania oświetlenia do łazienki kierować się zasadą, że kluczowe jest światło górne.Sufitowe oświetlenie łazienkowe powinno być umieszczone centralnie, by światło docierało do całego pomieszczenia.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Oświetlenie łazienkowe wymaga sprawnej i odpowiednio rozmieszczonej instalacji. To podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Pamiętajmy też o zasadzie, według której lampa centralna w łazience powinna świecić rozproszonym, łagodnym światłem, by nie razić w oczy z żadnego miejsca. Najlepiej w roli sufitowego oświetlenia sprawdzi się zamknięty wiszący plafonprzeznaczony do pomieszczeń wilgotnych. Zasady bezpieczeństwa przy oświetleniu łazienkowym dotyczą o zwłaszcza lamp oświetlających miejsca narażone na chlapanie wodą, czyli bezpośrednie okolice wanny i kabiny prysznicowej. Oprawy stosowane w tych częściach łazienki powinny być wodoszczelne.

Praktyczne i nastrojowe

W zależności od tego, jaką łazienkę urządzamy możemy zastosować oświetlenie podstawowe, które zastępuje światło dzienne i ma za zadanie rozświetlić wnętrze, byśmy mogli się po nim poruszać. Z kolei oświetlenie miejscowe to uzupełnienie oświetlenia ogólnego przydatne, zwłaszcza przy lustrze, czyli tam, gdzie robimy makijaż, czeszemy się lub golimy.Pamiętajmy przy tym, że jeśli źródło światła będzie oświetlać twarz z góry, mogą powstawać cienie. Jeśli mamy w łazience lustro wąskie, lepiej podświetlić je z boku. Przy  szerokiej tafli lustra optymalne będzie światło skierowane od góry. Ważne, by lustro oświetlone było symetrycznie, a światło nie było zbyt jaskrawe.

W dużych pomieszczenia możemy też zamontować oświetlenie łazienkowe dekoracyjne. Pozwoli nam to wyeksponować ładny detal albo stworzy intymny klimat podczas relaksującej kąpieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *