salon
Ogólnie o Lampach Oświetlenie salonu

Oświetlenie do salonu

Salon to serce domu, jego najbardziej reprezentatywna część. Dobrze zaprojektowane i dobrane oświetlenie do salonu zapewni mu klimat i charakter.

Salon pełni trzy zasadnicze funkcje: wypoczynkową, reprezentacyjną, gościnną, dlatego oświetlenie do salonu warto zaprojektować tak, by dodać temu wnętrzu przytulności i komfortu, by nadać odpowiedniego nastroju i wyeksponować wystrój.

Stylowy detal

Pierwszy krok to wybór rodzaju oświetlenia do salonu, czyli zastanowienie się, czy mają to być lampy wiszące, ścienne czy stojące. Warto przy tym pamiętać, że dobre oświetlenie salonu wcale nie wymaga lampy wiszącej w centralnej jego części. Dla zbudowania nastroju i uzyskania komfortu widzenia można posłużyć się innymi rozwiązaniami. Na to, jak lampy będą współgrać z meblami i dodatkami, wpływ ma kolor, design, technologia żarówek, materiały.Lampa sama w sobie może być także ważnym elementem wystroju wnętrza. Zwłaszcza lampa stojąca powinna być ciekawym, oryginalnym detalem, który doświetli miejsca, gdzie czytamy lub oglądamy telewizję.

Jakie, z czego, gdzie?

Oświetlenie do salonu to również świetny sposób na optycznie powiększenie przestrzeni lub nadanie pożądanego klimatu jej poszczególnym strefom. Stosując lampę stojącą stworzymy ciepłe miejsce do wypoczynku. Z kolei wybierając lampę wiszącą warto się zastanowić, jaki efekt chcemy uzyskać dzięki oświetleniu. Od tego zleży dobór wielkości lamp, materiału, z którego są wykonane, rodzaju światła, jaki będą emitować.Górne światło powinno współgrać z wielkością salonu, jego kształtem i stylem, meblami. Ważny są proporcje. Dobór lampy o mocnym designie sprawi, że zdominuje ona wnętrze. Z kolei zakup lampy „Kopciuszka” nie wzbogacimy klimatu serca domu. Jak dobierać materiały? Lampy ze szkła lub metali będą pasować do minimalistycznych, loftowych wnętrz. Drewno, tworzywa sztuczne czy albo papier lepiej sprawdzą się w tradycyjnie urządzonych salonach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *